Aparaty Canon – już wkrótce będą je produkować wyłącznie roboty

Firma Canon postanowiła zrezygnować z pracy ludzkich rąk. Proces produkcji ma przebiegać wyłącznie z udziałem maszyn. Mimo to gigant nie przewiduje zwolnień z pracy.

Jak wynika z wypowiedzi jednego z rzeczników japońskiej firmy znanej między innymi z produkcji aparatów cyfrowych, trwają przygotowania do wielkich zmian. Canon zamierza zrezygnować z pracy ludzi przy produkcji aparatów. Ich miejsce zajmą wyspecjalizowane roboty, toteż linie produkcyjne zostaną w pełni zautomatyzowane.

canon

Proces tych zmian miałby się zakończyć już w 2015 roku, ale trudno określić jednoznacznie, jak długo to potrwa. Nietrudno natomiast domyślić się, że powodem takiego posunięcia jest oczywiście chęć zredukowania kosztów produkcji, choć Canon wskazuje też na powody o nieco bardziej „kulturowym” aspekcie.

Chodzi mianowicie o to, że firma chce utrzymać wizerunek Japonii, jako kraju przodującego w rozwoju myśli technologicznej.

Jednocześnie rzecznicy zapowiadają, że nie planują masowych zwolnień pracowników. Plan jest taki, żeby wyszkolić obecnie zatrudnionych ludzi, poszerzając tym samym ich kompetencje, a następnie przenieść ich do innych oddziałów, gdzie będą przydzieleni do innych niż dotychczas zadań. Modernizacja linii produkcyjnej nie ma więc być powodem dla zwolnienia choćby jednej osoby.