Mądrzejsze niebo, czyli jak Airbus prognozuje przyszłość lotnictwa

Jeśli zastanawiasz się, jak będzie wyglądać przyszłość lotnictwa, warto zapoznać się z prognozą Airbusa w tej kwestii. Jej wymowę najlepiej oddaje sam tytuł dokumentu – Mądrzejsze niebo.

Zgodnie z przewidywaniami Airbusa do 2050 r. w dziedzinie lotnictwa pasażerskiego zmieni się bardzo dużo. Sama firma również przedstawia kilka rewolucyjnych koncepcji w tej dziedzinie. Co ciekawe, nie dotyczą one wyłącznie nowych samolotów, ale również ich otoczenia.

samolot

Pierwszy postulat Airbusa dotyczy zmian w zakresie zarządzania ruchem powietrznym. Wprowadzenie kilku modyfikacji pozwoli na zaoszczędzenie średnio 9 minut przy przelotach w obrębie Europy i 13 minut w przypadku lotów na terytorium USA. Oszczędności w czasie przekładają się na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym mniejsze zanieczyszczenie naturalnego środowiska. Kolejny plan zakłada zmianę sposobu startowania samolotów.

Na lotniskach miałyby je wspomagać specjalne podnośniki, które działałyby w przybliżeniu na zasadzie katapulty. Dzięki zasilaniu alternatywnymi źródłami energii, znacznie ograniczałyby one ilość energii niezbędną do startu. Niektóre pomysły Airbusa są bardzo rewolucyjne.

Należy do nich chociażby latanie samolotów w formacjach na szczególnie uczęszczanych trasach, co w przypadku kolejnych samolotów zmniejszałoby opór powietrza.